Administrator
Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 134
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: The city of Merentha
|
Wysłany: Pon 15:32, 17 Kwi 2006 Temat postu: Mary Renault |
|
|
|
Hej,
Nie jestem pewna, czy już kiedyś o tym nie pisałam na starym forum, ale zaryzykuję powtórzenie się
Jeżeli ktoś ma ochotę na ciekawą lekturę związaną z antykiem, to chciałam polecić książki Mary Renault. Po polsku mamy chyba cztery jej powieści: trylogię o Aleksandrze Wielkim ("Ogień z niebios, "Perski chłopiec", "Igrzyska żałobne") oraz znakomitą książkę o Tezeuszu, "Król musi umrzeć" - takie prawie-fantasy w Grecji Ciemnych Wieków. Renault udało się w tej książce w fascynujący sposób ożywić grecką mitologię i prehistorię, a przy tym pokazać jej niesamowity potencjał dla literatury fantasy - nic, tylko brać i pisać książki osadzone w greckich realiach! Poza tym Renault w fascynujący sposób odtworzyła kulturę minojskiej Krety, z jej kultem Byka, labiryntami i śmiercionośnymi rytuałami tauromachii. Polecam bezdyskusyjnie, zarówno fanom powieści historycznych, jak i zwolennikom rekonstrukcji mitologicznych i przede wszystkim wielbicielom fantasy.
Trylogię o Aleksandrze polecam z hmmm... nieco bardziej mieszanymi uczuciami. Pierwsza część, opowiadająca o dzieciństwie Aleksandra, jest znakomita, a byłaby jeszcze lepsza, gdyby autorka nie była platonicznie zakochana w swoim głównym bohaterze i nie czyniła z niego wcielenia doskonałości nawet już za czasów dzieciństwa . Aleksander był dostatecznie wybitną i niezwykłą osobowością, żeby obyć się bez dodatkowych, fikcyjnych powodów do chwały, jak potyczka, którą dowodził jako 12-latek . Ale tak poza tym książka jest pomysłowa, inteligentna i świetnie napisana. Ostrzegam tylko osoby uczulone na męsko-męskie romanse: autorka zdecydowanie nie unika takich wątków, choć jest niezwykle subtelna w opisie wszelkich relacji miłosnych, raczej je sugerując, niż opisując.
Druga część trylogii cierpi niestety na pewną straszną przypadłość, której na imię Bagoas - główny bohater, młody perski niewolnik-eunuch, oddany Grekom i zakochany w Aleksandrze . Na dodatek jest on też narratorem powieści. Potencjałem użalania się nad sobą, bycia nieszczęśliwym, szlachetnego cierpienia, jęczenia i narzekania przewyższa on o 300% Louisa z "Wywiadu z wampirem"... a to już mówi samo za siebie. NIENAWIDZIŁAM tego płaczliwego kretyna (jeszcze bardziej niż Louisa u Rice), co popsuło mi większość przyjemności z lektury .
Mogę za to uczciwie polecić część III, "Igrzyska żałobne" - impresjonistyczny, porwany na krókie sceny opis bezlitosnej walki, jaka rozgorzała w Grecji i Azji o dziedzictwo Aleksandra Wielkiego zaraz po jego śmierci. Renault dokonała tu znakomitej analizy natury ludzkiej, ludzkiego cynizmu i bezwzględności - a zarazem pokazała tę małość dowódców i królów na tle wciąż żywego wspomnienia o tym, jak jednoczyła ich osoba nie-do-końca-ludzkiego w swej wielkości Aleksandra, jedynego, który potrafił ich pogodzić i zmusić ich, by wydobyli z siebie to, co najlepsze. Smutna, ponura i bardzo piękna książka.
Trylogię o Aleksandrze można kupić w Taniej Książce (za plus minus 5 zł od tomu!!), a "Król musi umrzeć" wyszedł w zeszłym roku i bywa w księgarniach.
Mogłabym polecić jeszcze jedną ksiażkę tej pani, "The Last of the Wine", wciąż nieprzełożoną na polski, czasem do dostania in English (np. w Massolicie w Krakowie, gdzie kupiłam większosc jej ksiażek).
Pozdrawiam!
Post został pochwalony 0 razy |
|
|